בית  >  כתבות  > Axure 6 Beta – גירסה חדשה לכלי ה-Prototyping הפופולארי

Axure 6 Beta – גירסה חדשה לכלי ה-Prototyping הפופולארי

ברק דנין, 21/11/2010. 3 תגובות.

מסתבר שצוות המוצר ב-Axure (אקשוּר) קשוב לתלונות של המשתמשים שלו. בסוף השבוע האחרון Axure שחררו את הגירסה הבאה של RP Pro ל-Windows וגם ל-Mac, בינתיים ב-Beta. ה-Beta בתוקף עד ה-30 לינואר, כך שיש לצפות שהגירסה הסופית תשוחרר עד אז. ב-Axure הבטיחו שמי שקנה את הגירסה הקודמת ב-2010 יקבל את השדרוג ללא תשלום.

החדשות הרעות: התמיכה בעברית פחות טובה מהגירסה הקודמת (5.6). אין יותר RTL (כלומר Right to Left) אמיתי. בכל פעם שיש לכם טקסט משולב עברית+אנגלית הוא יתהפך כמו שקורה באתרים ותוכנות אחרים שלא מותאמים לעברית. 🙁 (עדכון 23/11: Axure הבטיחו לבדוק את זה).

החדשות הטובות: יש הרבה דברים חדשים וטובים בגירסה החדשה, כדאי להוריד, לנסות ולהכיר! Axure הוא עדיין הכלי המוביל (בעיני) ליצירת אבות טיפוס אינטראקטיביים וגם לאפיון של מסכים שלדיים סטאטיים.

ירידה בתמיכה בעברית

כפי שכתבתי בפתח הכתבה הזו, התמיכה בעברית פחות טובה בגרסה החדשה, לפחות ב-Beta. הנה דוגמה שמשווה תצוגת טקסט משולב עברית-אנגלית בגירסה הקודמת לעומת גירסת ה-Beta החדשה:

בקיצור, באסה רצינית. כתבתי ל-Axure בעניין ואני מקווה שהם ישנו את זה בגירסה הסופית. זו ירידה משמעותית ביכולות של המוצר לאפיון מוצרים דוברי עברית (אני מניח שגם ערבית).

עדכון 23/11: Axure הגיבו –

Barak, thanks for bringing this to our attention. We'll look into the Right to Left issue. And thanks so much for the blog post!

גם אם לא משלבים עברית ואנגלית באותה תיבת טקסט, עריכת הטקסט בתוך המוצר בעייתית: הטקסט לא מופיע במקום שהוא אמור להופיע בו בזמן העריכה, אלא רק כשמסיימים את העריכה. זה יכול בקלות להפוך את העריכה לסיוט, הנה דוגמה:

יש עוד דברים רעים שקורים, דברים שרואים בכל מקום שאין בו RTL מובנה, כמו למשל סימני קריאה ונקודות שקופצים לתחילת השורה. נראה שזה קרה בגלל שעברו בגירסה הזו למנוע הטקסט של WPF, מה שנתן יכולות עיצוב טקסט חזקות יותר (ריווח בין שורות, עריכה של טקסט ב-ZOOM IN ועוד). חבל שזה הרס את יכולות הכתיבה מימין לשמאל על הדרך…

לוגו חדש

תקראו לי שטחי, אבל הדבר הראשון ששמתי לב אליו בגירסה החדשה הוא המיתוג מחדש. הלוגו הישן היה Wireframe כחלחל עם חץ ירוק, ועכשיו הוא אוסף של 3 דפים כחלחלים, על אחד רשום a ויש גם שני עלים ירוקים עם אגל טל – כמו שמופיע כאן למעלה. Axure, הגירסה האורגנית, אם תרצו. גם הממשק נראה קצת אחרת, מעט יותר רך ועגול, יותר נעים לעין.

סביבת העבודה

אתם מוזמנים ללחוץ ולהגדיל לגודל מלא:

הסביבה החדשה נראית די דומה מבחינת הארגון, אבל יש בה כמה חידושים חשובים.

Page Formatting ו-Sketchiness

החלונית התחתונה הפכה לתצוגת טאבים עם כפתורים, במקום חלון מחולק לחלקים. חוץ מ-Page Notes ו-Page Interactions שכבר היו, נוספה יכולת חדשה: Page Formatting, שמאפשרת להגדיר את הסגנון של העמוד ממקום מרכזי אחד, כולל להפוך את כולו לשחור לבן ובחזרה לצבע, ולהפוך את הקווים בכל העמוד לחופשיים (sketch) ובחזרה לישרים.

הנה הדגמה קצרה של היכולת הזו:

Widget Properties

חלונית ה-Widget Properties מצד ימין מחליפה את חלונית ה-Interactions וחלונית ה-Annotations. לחלונית החדשה יש 3 לשוניות, כמו החלונית בתחתית סביבת העבודה שהזכרתי כאן למעלה:

  • Annotations
  • Interactions
  • Formatting (חדש)

הארגון הזה נותן הרבה יותר מקום לעבוד, מקום שהיה חסר במיוחד עבור ה-Interactions. סוף סוף אפשר לראות בנוחות את כל ה-Interactions בבת אחת בלי לשחק עם ה-splitter ובלי מאמצים מיותרים.

בנוסף, לשונית ה-Formatting החדשה מאפשרת לעשות דברים שאי אפשר היה לעשות קודם, כמו לשנות ריווח בין שורות, הפעלה של styles מוגדרים מראש (בדיוק כמו ב-Word או InDesign), "ריפוד" (Padding) של תיבות טקסט ועוד.

הנה הדגמה:

(בחלק ההדגמה שמראה את 5.6 קראתי בטעות לאיזור בתוך חלונית בטעות "לשונית", סליחה על הבלבול…)

עורך אינטראקציות חדש – Case Editor

עורך האינטראקציות ב-5.6 היה מאוד מסורבל, משתי סיבות עיקריות:

  • העריכה התבצעה מתוך Popup שפתח עוד Popup. ביצוע של כמה שינויים הפך למשימה מאוד מסורבלת.
  • כל האינטראקציות הוצגו ברשימה ארוכה ושטוחה ללא חלוקה לקבוצות ברורות.

גירסה 6.0 משפרת את העניין הזה משמעותית: מסך אחד שעורכים בו את כל האינטראקציות בלי לפתוח מסכים נוספים, וחלוקה ברורה של האינטראקציות לקבוצות.

הנה הדגמה:

קווים מנחים – Guides

כן, קראתם נכון. ב-Axure 6 יש סוף סוף Guides – קווים מנחים שעוזרים ליישר אלמנטים לאותו קו. מדהים איך משהו כל-כך בסיסי הגיע רק עכשיו, ובכל זאת – הוא הגיע – אז על זה אי אפשר להתלונן יותר 🙂

הנה הדגמה קצרה:

אנימציות

כפי שכבר הזכרתי למעלה, אחד מהיתרונות הגדולים של Axure הוא היכולת לדמות את המוצר האמיתי בצורה מדויקת, במיוחד באינטראקציות מורכבות. בעוד כלים אחרים יודעים רק ליצור קישורים בין עמודים, Axure יודע לעשות הרבה יותר.

אנימציות, אפילו פשוטות, הן חלק בלתי נפרד מאפליקציות היום – גם באתרים ובוודאי שב-iPhone, אנדרואיד, iPad ומכשירים אחרים. הגירסה החדשה מאפשרת לעשות אנימציות בצורה הרבה יותר פשוטה, מובנית בממשק.

הנה הדגמה:

ניתן לבצע אנימציות Fade-in ו-Fade-out בגירסה החדשה.

חישובים מתמטיים

היו הרבה שהתלוננו על החוסר ביכולת לבצע חישובים מתמטיים בסיסיים באבות-טיפוס של Axure. בגירסה 6 אפשר לבצע חישובים כאלה, אם כי זה לא ממש נוח לבנות את החישובים הללו. למעשה, זה ממש מרגיש כמו תכנות, ובאופן אישי די התאכזבתי מהמימוש של היכולת החדשה הזו.

תציצו בהדגמה ותחליטו בעצמכם:

עוד יכולות בגירסה החדשה

  • היכולת לתת משוב על אב-טיפוס היתה חסרה בגירסאות קודמות. Axure נתנו מענה ראשוני לעניין בפלטפורמת השיתוף שלהם, וצילום המסך הזה מתוך אב-טיפוס שגירסה 6 אמורה להיות מסוגלת לייצר נראה מבטיח. כרגע לשונית ה-Feedback לא מופיעה באבות הטיפוס שגירסת הבטה מייצרת.

  • Drag And Drop – ניתן לבצע כבר ב-Beta.
  • תמיכה מורחבת בפאנלים מתקפלים ונפתחים בעזרת Move With
  • הפעלה של כפתורים כמו Radio Buttons בעזרת Selection Groups, כמו הפילטרים שיש ב-facebook או הלשוניות שיש ב-Axure החדש.
  • שיפורים רבים במסמכי האפיון ש-Axure מחולל (לצורך תיעוד)

לפרטים על כל השינויים באתר של Axure

דברים שעדיין חסרים

אחד הדברים היותר מרגיזים שלא תוקנו בגירסת הבטה (נחזיק אצבעות שיתוקנו בגירסה הסופית) – הבאג המפורסם ב-Undo. כל פעולות ה-Undo עדיין נמחקות כשעוברים בין לשוניות של עמודי המסמך או מצבי פאנלים דינאמיים. בנוסף, זיכרון ה-Undo עדיין יחסית קצר. די מאכזב.

בנוסף, עדיין אי אפשר לסובב אובייקטים – טקסטים ותמונות, ואין עדיין אפשרות להשתמש בשכבות.

סיכום

Axure מביאים בגירסה 6.0 החדשה של RP Pro הרבה שינויים שמשתמשים ביקשו. קיצור וייעול תהליכים מרכזיים, הוספה של יכולות חדשות באינטראקציה ובמסמכי האפיון ושיפור יכולות השיתוף הם הדברים הבולטים והחשובים בגירסה החדשה.

אשמח לשמוע מה דעתכם על הגירסה החדשה, וכמובן גם אם יש דברים חשובים ששכחתי להזכיר כאן.

כתבות בנושאים דומיםתגובות

3 תגובות לכתבה

כתיבת תגובה

לא יוצג בשום מקום

לא חובה

רוצים שהתמונה שלכם תופיע עם התגובה? העלו אותה ל-Gravatar.

שלח