בית  >  כתבות  > תשלומים בעזרת סמארטפונים

תשלומים בעזרת סמארטפונים

Shanshan Ma, 3/10/2011. אין תגובות.

פורסם במקור בשם "Proceed to Checkout: Payments on the Mobile Web" על-ידי Shanshan Ma ב UXMATTERS, ספטמבר 2011

חברת המחקר ABI העריכה שתשלומים דרך טלפונים סלולריים יצמחו ל- 119מליארד דולר בשנת 2015. יחד עם הגידול במספר העסקאות המתבצעות דרך סמארטפונים, בנקים, חברות כרטיסי האשראי, חברות סלולר וחברות מוצרי תוכנה מחפשות אחר פתרונות תשלום טובים לקניות במרחב הוירטואלי. כיום, אין הבדל מהותי בין ביצוע תשלומים דרך המחשב בבית ודרך הטלפון הנייד, בין אם אנו עושים שימוש בשירותי חברות האשראי או בשירותי תשלום של צד שלישי כגון Google checkout או PayPal.

עמוד התשלום באמאזון

 

אפשרויות התשלום באתר BLUNILE

בהתחשב בהבדלים בין מחשב ביתי לסמארטפון הבאים לידי ביטוי בגדלי מסך שונים ובהקשר השימוש השונה, מהי הדרך הטובה ביותר לבצע תשלום דרך הטלפון?

בעיות עם שיטות תשלום מסורתיות בשימוש דרך סמארטפונים

ישנן כמה בעיות בשימוש בשיטות תשלום מסורתיות על גבי טלפונים סלולריים. הזנה של מספר כרטיס האשראי לתוך שדה קלט ביד אחת יחד עם החזקה של כרטיס האשראי ביד השניה יכולה להפוך לאתגר ארגונומי ותפעולי.

בעיה נוספת היא בעיית הפרטיות והבטחון. זה דבר אחד להקליד את פרטי כרטיס האשראי כאשר אתה יושב בבית מול המחשב, ודבר אחר לגמרי לעשות את אותה פעולה בבית קפה עמוס. שליפת כרטיס האשראי מהארנק והקלדה של המספר לתוך הטלפון אינה פעולה נפוצה במרחב הציבורי.

בנוסף, יש לקחת בחשבון את קהל היעד שאינו מחזיק בכרטיס אשראי. בני עשרה ללא כרטיס אשראי הם נתח נכבד ממשתמשי הסמארטפונים. כמו שמראה המחקר של ABI, בני עשרה הם הצרכנים העיקריים של סחורות וירטואליות עבור משחקי מחשב, לפיכך הם צריכים אמצעי כלשהו לתשלום. בדומה לבני העשרה בארצות-הברית, אוכלוסיה נרחבת מחוץ לארצות-הברית, במדינות בהן כרטיסי אשראי אינם אמצעי תשלום פופולרי, נתקלת בבעיה דומה.

בעיות עם שירותי תשלומים בשימוש דרך סמארטפונים

שירותי העברת כספים נראים כפתרון טוב יותר עבור מכשירים ניידים מאשר שיטות תשלום מסורתיות, מכיוון שהם אינם מחייבים שימוש בכרטיס אשראי. היקף העברת כספים דרך הטלפון בשירותים כמו Paypal, צמח מ- 25 מליון דולר בשנת 2008 ל- 141 מליון דולר בשנת 2009 והמספרים ממשיכים לעלות. Google Checkout שיחררה לאחרונה תוסף עבור דפדפן כרום, אשר מאפשר למשתמשי אנדרואיד לבצע תשלומים ישירות דרך מכשירי הסלולר שלהם. מכיוון ששוק התשלומים דרך מכשירי מובייל הוא כה אטרקטיבי, שני ענקים נוספים מנסים להיכנס לתחום. Amazon מנסה לנצל את מאגר המשתמשים הרחב שלה ואת שיטת הצ'ק-אאוט המהיר שלה. Apple מצידה, מנסה לגייס את ההצלחה של חנות ה iTunes ואת הפופולריות של מכשיר האייפון בארה"ב.

Google checkout על אנדרואיד

 

שיטת התשלום של Amazon

היתרון הברור בשירותי תשלום הוא שאין צורך בכרטיס אשראי או בהקלדה של מספר כרטיס האשראי בכדי לבצע רכישה. בנוסף, שירותים אלו מאפשרים לבני-עשרה לבצע רכישות דרך הטלפון. לדוגמה, יכול להיות שבני עשרה מחזיקים בחשבון מוגבל הממומן על-ידי הוריהם לביצוע תשלומים ברשת.

האתגר הגדול ביותר העומד בפני שירותי תשלומים הוא הטמעה על גבי פלטפורמות מרובות וסטנדרטיזציה. שירות Google Checkout זמין רק עבור משתמשי אנדרואיד שיש להם חשבון צ'קאאוט בגוגל.  Paypal דורשת גם מהקונה וגם מהמוכר חשבון מאושר על-מנת לבצע העברה כספית. מהי אם כן הדרך הטובה ביותר לשלב תשלומים על-גבי פלטפורמות ניידות? האם התוסף של גוגל לדפדפן, כפתור חכם באתר מסחר אלקטרוני או כפתור פיזי במכשיר הטלפון עצמו?

שיטות תשלום באינטגרציה עם מכשירי מובייל

חברות הסלולר מאפשרות למשתמשים לבצע רכישות מסוימות ישירות עם מספר הטלפון שלהם ולחייבם יחד עם חשבון הטלפון. אופן תשלום זה זמין לא רק לאנשים שאין להם כרטיס אשראי, אלא גם לאנשים שאין להם חשבון בנק כלל, אפשרות נפוצה למדי במדינות מתפתחות. בעלי טלפונים יכולים לגשת לנקודות מכירה על מנת להטעין כסף לטלפונים שלהם, ואז לעשות שימוש בטלפונים על-מנת לבצע רכישות און-ליין. מספר כלי תוכנה מיועדים ספציפית למטרה זו ביניהם Paymo, Boku, Daopay, Zong.

איור של תהליך התשלום בעזרת Paymo.

שירות תשלום בעזרת טלפון בחיוב החשבון החודשי אינו המצאה חדש. צורה זו של תשלום נפוצה מאד במדינות אסיה ואירופה. בארה"ב לעומת זאת, שיטת תשלום זו נמצאת בחיתוליה, בעיקר בגלל שיטת שיתוף הרווחים הנהוגה בארה"ב. הטמעה של שיטת תשלומים זאת בארה"ב תחייב שיתוף פעולה של יצרני המכשירים הניידים, בנקים וחברות הסלולר.

אבטחת תשלומים בשיטה זו תחייב את מפעילי הרשתות הסלולריות למדיניות של אבטחת מידע והגנה על פרטיות. בעבר, אם איבדת את מכשיר הטלפון שלך, איבדת רק את רשימת הטלפונים שהיו עליו. כיום, אם איבדת את מכשיר הטלפון, אתה מסתכן באיבוד הארנק האלקטרוני שעל המכשיר. בכדי להתגבר על סכנה זו, בנקים יצטרכו להציע הגנות שונות מפני הונאות תשלומים בטלפון הדומות להגנות שמחזיקי כרטיס אשראי נהנים מהן כיום.

מה צופן לנו העתיד

בארצות הברית, שירותי תשלום כגון  Paypal מאפשרים גמישות והתאמה לקהלים רחבים. שירותים אלו משרתים את צרכיהם של קהלים מיומנים המעוניינים לבצע את כל הקניות שלהם דרך הטלפון הנייד, כמו גם קהלים שמרנים יותר הרוצים לבחור בין אפשרות ביצוע הרכישה בבית לבין ביצוע הרכישה דרך המכשיר הנייד.

פתרון אפשרי לכל האתגרים שהצבעתי עליהם קודם יהיה כאשר שירותי התשלום של Amazon, Google, ,iTunes Paypal יחברו לשירותי בנקים אשר יאפשרו לאנשים להשתמש בשירותי תשלום נוחים בעודם מקבלים את רמת האבטחה להם התרגלו משירותים בנקאיים.

פתרון נוסף הוא שיתוף פעולה בין שירותי תשלום לבין המפתחים של מערכות ההפעלה למובייל, שיאחד את כל הדרכים השונות לתשלום לתוך מערכת ההפעלה של הסמארטפונים. וכך, במקום שבעלי אתרים יצטרכו להטמיע מערכת תשלומים ספציפית בתוך עמוד הצ'ק-אאוט, לכל מכשיר מובייל תהיה פונקצית תשלום אשר תאפשר למשתמשים להחליט על הדרך בה הם רוצים לשלם בעזרת המכשיר הסלולארי שלהם. בעת ביצוע רכישה, הם פשוט ישתמשו בפונקצית התשלום בטלפון אשר תעביר את הכסף בעזרת האמצעי המועדף עליהם.

[הערת המתרגם: גוגל מציעה פתרון נוסף בדמות Google wallet שלמרות מגבלותיו, מהווה צעד נוסף בנסיון להטמיע ביצוע העברות כספים דרך סמארטפונים].

————–

Shanshan Ma

Senior Usability Analyst at BusinessOnLine, San Diego CA USA

Shanshan has extensive research experience in understanding how human beings organize and find information on the Web and in their own personal computing environment. Her expertise includes designing and conducting user research, handheld device and Web site usability, and user experience consulting. Shanshan received her PhD degree in the area of Human-Computer Interaction from Drexel University.

 

כתבות בנושאים דומיםתגובות

אין תגובות עדיין.

כתיבת תגובה

לא יוצג בשום מקום

לא חובה

רוצים שהתמונה שלכם תופיע עם התגובה? העלו אותה ל-Gravatar.

שלח