בית  >  כתבות  > תפסיקו לפחד שיגנבו לכם את הרעיונות

תפסיקו לפחד שיגנבו לכם את הרעיונות

Addison Duvall, 11/9/2014. אין תגובות.

נכתב על ידי Addison Duvall. פורסם במקור באתר speckyboy.com תורגם על ידי טל משעלי

מה הם רעיונות? אותם חיידקים קטנים שגדלים להיות עיצובים או מוצרים שכולנו רוצים לראות את השם שלנו חתום עליהם. כאנשים העוסקים בתחומי היצירה, לכולנו יש רעיונות, הרבה רעיונות. רובם נעים בין רעיונות לא רעים לרעיונות סופר-דופר-אקסטרה-מצוינים.
למעשה, לרובנו יש כל כך הרבה רעיונות שהם כבר לא יודעים מה לעשות איתם (אם זה המצב שלכם, תוכלו למצוא כמה רעיונות בפוסט – מה לעשות עם רעיונות לא מנוצלים ט.מ.). אבל אנחנו עדיין שומרים עליהם מכל משמר, מפחדים שמישהו יגנוב לנו אותם ויחתור תחת התהילה שלנו כמעצבים או מאפיינים. בפוסט זה אני הולך להציג כמה סיבות חשובות לכך שלדאוג שיגנבו לכם את הרעיונות, זה רעיון גרוע במיוחד.

 

רעיונות הם חסרי חשיבות

הצלחתו של רעיון תלויה 99% במימושו. העבודה הקשה, היזע והדמעות שמושקעים בהפיכת רעיון למציאות הם החלק החשוב באמת, מה שמותיר רק 1% לחשיבות הרעיון. רעיונות טובים לכשעצמם, הם די חסרי משמעות. להרבה אנשים יש רעיונות טובים אבל הם רק הופכים לבעלי ערך רק כאשר מממשים אותם.

החדשות הטובות הן שאותם 'גנבי רעיונות' לא ממש מבינים את הנקודה הזו. אנשים שיש להם צורך לגנוב רעיון, כי לא היה להם אחד כזה משל עצמם, חושבים שרעיון טוב יביא להם הצלחה. אבל האמת היא שרעיון בינוני עם ביצוע מוצלח שווה הרבה יותר מרעיון מעולה שלא מומש כהלכה. אז ראשית, הסירו דאגה מליבכם – רעיונות נוספים תמיד יגיעו. אם אתם יודעים לעבוד קשה ולממש רעיונות בצורה מוצלחת עתידכם בתחום מובטח.

 

שיתוף רעיונות מוליד רעיונות חדשים

שיתוף הוא בדרך כלל חממת גידול לרעיונות נוספים. אם תדברו על הרעיונות שלכם עם חבר, הוא בדרך כלל יוכל לחוות דעה מנקודת מבט חיצונית על הרעיון שלכם. חבר טוב גם יספק משוב שיעזור לכם להבין האם הרעיון הוא אכן כליל השלמות כפי שאתם חושבים. בנוסף, תוכלו לסער מוחות יחד ולהגיע למספר עצום של רעיונות טובים עוד יותר.

אם אתם שומרים על הרעיון שלכם כל כך בקנאות מפני שיש לכם רעיון אחד בלבד, זה סימן רע עבורכם. לעיתים אנשים כל-כך 'נעולים' על רעיון מסוים עד שהם שוללים כל רעיון אחר. אתם אולי משוכנעים שזה הרעיון שיהפוך אתכם לעשירים ומפורסמים, אבל רוב הסיכויים שזה לא. הצלחה אמיתית היא סכום כל ההצלחות הקטנות שיש לנו בעבודתנו השגרתית. אז שחררו את הקיבעון ולכו להשלים כמה שיותר עבודה שתצליחו.

 

תנו ערך לאחרים

שיתוף של תובנות שלכם יכול לפתור בעיות של מי שמתמודד איתן רק עכשיו. אני לא אומר שאתם צריכים לשתף את כל סודות המקצוע שצברתם, אבל שיתוף של רעיון שאחרים יוכלו לעבד ולבצע בצורה שונה משלכם, הוא מתנה. לא תאמינו, אבל אחרי שתראו כיוון שונה למה שאחרים יצרו מהרעיון שלכם, תקבלו גם אתם השראה חדשה וכיווני מחשבה חדשים.

 

כנראה שאתם לא היחידים שחשבו על זה

רעיונות טובים עולים במקביל אצל אנשים שונים, מבלי שהם יהיו מודעים האחד לשני. זה קורה כל הזמן. 'מוחות גדולים חושבים דומה' אומר המשפט המפורסם. זו הסיבה שיש עיצובים דומים לעיתים, מבלי שיהיה קשר כלשהו בין המעצבים. זו גם הסיבה שאי אפשר לרשום פטנט על מחשבה. מה שבכל זאת מבדיל ביצועים של רעיונות זה מזה היא הייחודיות של הביצוע. איך אומר עוד משפט מפורסם: "הכל כבר נעשה, אבל עוד לא נעשה על ידך!"

 

לסיכום

זכרו שאנשים בדרך כלל לא 'גונבים' רעיונות שלמים. הם לוקחים שברי רעיונות ממקורות שונים ומגבשים מהם רעיון אחד ("השראה", מישהו?). כל מעצב שמתייחס לעצמו ולעבודתו בכבוד הראוי, לא יעתיק רעיון בשלמותו. העתקות כאלו ניתן לזהות בקלות, ובדרך כלל יהיו מספיק מעצבים מסביב שידעו להצביע על הגניבה ולהוקיע אותה.

כתבות בנושאים דומיםתגובות

אין תגובות עדיין.

כתיבת תגובה

לא יוצג בשום מקום

לא חובה

רוצים שהתמונה שלכם תופיע עם התגובה? העלו אותה ל-Gravatar.

שלח