בית  >  כתבות  > תיבת אישור או אפשרות Undo?

תיבת אישור או אפשרות Undo?

אמיר דותן, 13/12/2010. 10 תגובות.

לפני שלוש וחצי שנים פרסם אייזה רסקין מאמר תחת הכותרת Never use a warning when you mean undo בו הוא טען שאפשרות לבטל פעולה על ידי Undo טובה יותר מהצגת תיבת אישור לפני שהפעולה מבוצעת. הטענה המרכזית של רסקין היא שבני אדם מתרגלים לבצע פעולות כמו אישור או ביטול בצורה אוטומטית (Habituation) גם כאשר אנו לא מתכוונים לבצע אותן ולכן הצבת אפשרויות בתיבת אישור אינה כה אפקטיבית.


הפתרון שרסקין מציע מוכר כבר שנים למשתמשי ג'ימייל והוא האופציה לבטל את הפעולה האחרונה שביצעתם במקום לאשר אותה מלכתחילה. בין אם מדובר במחיקת מייל או העברת מייל לתיקייה, הממשק מציג את האפשרות בראש הדף להתחרט ולהחזיר את מצב לקדמותו. מעבר לכך, ניתן מאז מרץ 2009 להוסיף תוסף לג'ימייל שמאפשר לבטל שליחה של מייל תוך פרק זמן של כמה שניות. לפעמים זה כל מה שצריך בשביל להתחרט ולהחזיר את הגלגל אחורה.

היתרונות

תיבות אישור קופצות לנו על המסך מספיק פעמים כדי שהאינטראקציה שלנו איתן תהיה מבוססת יותר על דחף עצבי אינסטנקטיבי מאשר תהליך קוגנטיבי בו אנו חושבים ומנתחים את מה שאנו עושים. לעומת זאת, כאשר אנו בוחרים לבטל פעולה שבוצעה אנו קודם חושבים ואז מבצעים במקום שההפך יהיה נכון כאשר אנו פועלים בצורה אוטומטית מתוך הרגל. הודעות מערכת ותיבות אישור יכולות להיות סוג של מכמונת מהירות שיכולה לעכב ולעיתים לעצבן. כמעט תמיד מדובר בחלון Modal שמנטרל את האינטראקציה עם הממשק והמשתמש חייב ללחוץ על אחד הכפתורים בו בכדי לסגור אותו ולחזור להשתמש בממשק. אי אפשר להתעלם ממנו ולא תמיד יש לכך הצדקה. בהיבט הזה הסרת תיבות אישור יכול לתרום לרצף פעולות טבעי ומהיר יותר שאינו נקטע גם אם נכללת האפשרות Apply to all או Never show again. שתי האפשרויות הללו עוזרות לצמצם את מספר הפעמים בהן המשתמש צריך לאשר פקודה ומהוות לדעתי פתרון טוב בעיקר כשיש סיכוי שתיבת האישור תופיע בתדירות גבוהה.

החסרונות

החסרון העיקרי לדעתי הוא שישנם מקרים, כמו במערכות קריטיות, בהן התוצאה של ביצוע פעולה לא נכונה יכולה להיות חמורה מאוד ולכן קיים צורך לוודא את כוונת המשתמש לפני ביצוע הפעולה. זה לא בא לידי ביטוי במקרה של זריקת מייל לפח או מחיקת טיוטה ב-WordPress אך במערכות רפואיות, צבאיות ופיננסיות לדוגמא שבריר שנייה עושה את כל ההבדל ולא תמיד ניתן טכנית להתחרט ולבטל פעולה. כל זה עדיין מציב אותנו מול הבעיה של התרגלות ומעלה את השאלה כיצד אנו מתחשבים במצב הזה בכדי לצמצם ביצוע פעולות לא רצויות בלי כוונה.

חסרון נוסף הוא הקושי להעביר מידע חשוב למשתמש בנוגע לפעולה העומדת על הפרק. תיבת אישור לרוב תכלול טקסט או שאלה שנועדו להסביר למשתמש מה יקרה ומהן ההשלכות של הפעולה אותה הוא עשוי לבצע. אם מדובר בפעולה פשוטה כמו מחיקה אז אין צורך בהסבר וניתן להסיק שהפעולה ברורה מאליה אך ישנם מקרים יותר מורכבים בהם אנו לא יכולים לסמוך על כך שהמשתמש יכיר או יבין את ההשלכות של ביצוע הפעולה.

לדוגמא, כאשר מוחקים שיר מספריית השירים ב-iTunes הוא ימחק מהמכשירים שמסונכרנים בפעם הבאה שהם יסונכרנו. הודעת האישור כוללת את ההצהרה This song will also be removed from any iPod or iPhone which synchronizes with your iTunes library. כיצד היינו מלמדים את המשתמש שזה מה שיקרה אם רק היינו מציעים אפשרות לבטל את מחיקת השיר? האם עלינו לנסות ללמד או להתריע בדרכים אחרות? גוגל מציעים פתרון סביר לבעיה הזאת על ידי תוספת הקישור Learn more לצד ה-Undo אך האם זה פתרון שמתאים לכל סוג פעולה?

שילוב של השניים?

במקרה ובוחרים מאי אלו סיבות לכלול תיבת אישור אני סבור שצריך לבחון גם אפשרות Undo למקרה ומתבצעת בחירה לא רצויה. כל עוד ניתן מבחינה טכנולוגית לבטל את הפעולה האחרונה ולהחזיר את המצב לקדמותו זאת אפשרות שיכולה לפחות לספק מענה אם וכאשר המשתמש מבצע את הבחירה מתוך הרגל ולא מתוך בחירה מחושבת.

כתבות בנושאים דומיםתגובות

10 תגובות לכתבה

כתיבת תגובה

לא יוצג בשום מקום

לא חובה

רוצים שהתמונה שלכם תופיע עם התגובה? העלו אותה ל-Gravatar.

שלח