בית  >  כתבות  > פאנל UXI מספר 1 – ה-Magic Trackpad החדש של אפל – הסוף לעכבר?

פאנל UXI מספר 1 – ה-Magic Trackpad החדש של אפל – הסוף לעכבר?

אמיר דותן, 1/8/2010. 2 תגובות.

מידי פעם חברי צוות UXI נפגשים וירטואלית בכדי לחוות דיעה על נושא מסויים או לענות על שאלה כלשהי. יש לכם שאלה או נושא שאתם רוצים לעלות בפני הפאנל? אנא שלחו מייל ל-panel@uxi.co.il ונשתדל להתייחס.

השאלה שהופנתה השבוע לפאנל: האם המג'יק טרקפד החדש של אפל מסמל את דעיכתו של העכבר כאמצעי קלט?


המגי'ק טרקפד החדש של אפל

ברק דנין: העובדה שהם טרחו להדגיש את הגודל של המכשיר (80% יותר גדול מטרקפד של MacBook!), העלתה אצלי את התהייה האם הוא מספיק גדול בשביל לכסות את כל המסך? הפרופורציות שלו הן 4 על 3 (הערכה בלבד), בעוד רוב המסכים הם רוחביים. צריך לנסות כדי להחליט. עניין שני שחשבתי עליו הוא העובדה שכנראה משתמשים במכשיר כזה כמו בעכבר או במקלדת (כמו שהמיקום והזוית שלו בתמונה מרמזים שצריך); הכוונה שלי היא למנח יד שבו פרק כף היד נח על השולחן. במצב כזה טווח התנועה קטן יותר, ואז כדי להגיע לכל פינות הטרקפד צריך להרים את היד או לעבוד על בסיס קבוע עם היד באוויר, מה שעשוי להיות לא נוח כל-כך.

אמיר דותן: מעניין לראות כיצד פתרון שנועד להציע תחליף לעכבר בלפטופים מוצא את דרכו למחשבי דסקטופ. האם המחוות של הטרקפד יותר נוחות ואינטואיטיביות מהזזת עכבר? האם הטרקפד מציע יותר אפשרויות מהעכבר, ואם כן, באלו יישומים? במבט הראשון, הדבר הראשון שחשבתי עליו היא נגישות עבור אנשים עם קשיי תנועה (קשישים, חולי פרקינסון ואפילו ילדים קטנים). השימוש בטרפקד נשען על חוש המימוש ודורש רגישות תנועת אצבעות גבוהה (Dexterity) לעומת העכבר שתומך באחיזה ותנועות גסות יותר. מצד שני, יכול להיות שהשימוש בטרפקד יעזור לצמצם נזקים למפרק כף היד הנגרמים כתוצאה משימוש ממושך בעכבר (RSI –Repetitive Strain Injury) משום שהפעילות העיקרית עוברת מכף היד לאצבעות. אני מאמין שמוקדם מאוד להספיד את העכבר והוא ימשיך לשרת קהלים שונים בעתיד הרחוק ואנשים העושים שימוש ביישומים שדורשים יכולת דיוק גבוהה. יהיה מעניין לראות תוצאות של מחקר השוואתי בקרב משתמשים עם וללא נסיון בשימוש בעכבר בכדי לבחון את היתרונות והחסרונות של כל אחד מאמצעי הקלט.

עכבר המחשב הראשון. שימש בשעות הפנאי לחיתוך לוחות פלסטיק והכנת סלטים.

ליאור יאיר: קשה לחוות דעה על מוצר שלא ניסיתי.

אורן שמיר: אני מסכים עם אמיר גם על כך שהעכבר כנראה לא הולך להיעלם וגם על כך שיהיה מעניין מאוד לראות מבחני משתמשים מאוכלוסיות שונות. אני גם מסכים עם ברק שאם העבודה דורשת עבודה מרובה כאשר הזרוע תלויה באוויר, זה עשוי להיות מאוד לא נוח. אם בוחנים את המוצר הזה רק מנקודת מבט של ממשק אדם-מחשב, יש לו יתרונות וחסרונות יחסית לעכבר. למיטב הבנתי, היתרונות יבואו לידי ביטוי בעיקר בזכות יכולות ריבוי המגע של הטראקפאד של אפל (יכולות שקיימות כבר בהרבה לפטופים שאינם של אפל). בזכות ריבוי המגע, המשתמש יוכל בקלות רבה יותר לבצע פעולות כמו זום-אין לחלקים מסוימים של המסך (דווקא יתרון מסוים גם בהקשר של נגישות) ולבצע מניפולציות ישירות לאובייקטים על המסך בצורה אינטואיטיבית ומיידית יותר.

לעומת זאת, חסרון בולט בעיני של ממשק כזה הוא חוסר הדיוק שלו לעומת עכבר או עט דיגיטלי. זה חסרון שבא לידי ביטוי גם בממשקי מגע שמבוססים על מגע אצבעות ולא עט. כשחושבים על החיסרון הזה, לא מספיק לחשוב "נו מילא, כמה דייקנות אני כבר צריך על המחשב שלי?" חשוב להבין שאם הממשק כולו תוכנן לאמצעי הצבעה שהוא סמן, ולא אצבע, הוא יעבוד הרבה יותר טוב עם סמן, והרבה פחות טוב עם אצבע. השפיץ של סמן העכבר שלנו מסוגל לפגוע במטרה של פיקסלים בודדים והעין שלנו מסוגלת לזהות מטרה כזו, אבל האצבע שלנו תהיה תמיד שמנמנה יותר ולכן תכסה מטרות גדולות יותר ועלולה לפגוע בכמה מהן יחד או לא לפגוע כלל. במובן הזה, אין זה משנה עד כמה הטראקפאד "רגיש".

אבל בשאלה "האם מוצר X יהרוג את מוצר Y?" יש תמיד הרבה יותר מאשר רק שיקולים פונקציונליים. אנשים בוחרים לקנות ו/או להשתמש במוצרים מסויימים לא רק בגלל הפונקציונליות, השימושיות או השמישות שלהם, אלא גם, ולפעמים בעיקר, בגלל העיצוב, המותג, ערך רגשי, המלצות חברים ועוד. בהקשר של העכבר, חשוב להביא בחשבון את ההרגל כגורם חשוב בתהליך קבלת ההחלטות. מליוני אנשים בעולם כבר התרגלו להשתמש בעכבר ומעבר לאמצעי הצבעה אחר לא בהכרח יהיה טריוויאלי עבורם. אפשר לראות את שוק העכברים למחשבים ניידים גם כראיה חלקית לכך. אנשים יעדיפו במקרים רבים לסחוב עוד אביזר בתיק מאשר להשתמש בטראקפאד המובנה בלפטופ שלהם, גם אם זה טראקפאד גדול, מרווח ומדויק. כדי שמוצר מסויים "יהרוג" מוצר שרבים התרגלו אליו, לא מספיק שהוא יהיה טוב יותר. הוא צריך להיות הרבה יותר טוב, או מאוד שונה, או מאוד אופנתי.

שימוש בטרפקד במחשבי דסקטופ אינו רעיון חדש

מיכל ליפשיץ: לי קשה לחוות דעה בלי לנסות את המוצר. הפאד של הנייד בדר"כ הרבה פחות נוח מעכבר, כל עוד עובדים על שולחן. לגבי הדיוק – אולי הוא אפילו מקביל לעכבר אבל יש לי פה wacom עם עט שרוב הזמן לא בשימוש, למרות שהוא סופר מדוייק. למוצר יש לוק נקי ומזמין כרגיל אבל נראה לי שפיזית הוא דורש יותר מאמץ בשימוש מעכבר רגיל.

ויטלי מיז'יריצקי: אמיר, נראה לי שגם בעוד עשר שנים ידברו על זה ש"מוקדם מדי להספיד את העכבר". זה בגלל שבאמת מוקדם מדי להספיד את העכבר. ברק, לדעתי האנשים יצטרכו להרים את היד לא רק בגלל טווח התנועה הקטן יותר אלא גם בגלל שהמחוות המורכבות יותר בהכרח מערבות את האגודל (תנסה לעשותpinch איכותי ללא האגודל…). מבחינת טווח התנועה – יש אנשים שעובדים עם העכבר עם שורש כף היד על השולחן, כשהעכבר למעשה מוחזק ע"י קצות האצבעות. מבחינת הגודל שלו – מאחר ומדובר בגודל יחסי ולא אבסולוטי, זה לא כזה משנה. הוא בדיוק כמו העכבר – אתה יכול להסתדר גם עם משטח של 5*5 ס"מ, ללא קשר לפרופורציות שלו – כפי שקורה עם הטראקפד הרגיל בלפטופים. הזזה B תופסת את הסמן בדיוק במקום שבו השאירה אותו הזזה A, אפילו אם הזזות A ו-B התבצעו על אותו המיקום הפיזי על גבי המשטח עצמו.

אורן, למה חוסר דיוק? למיטב הבנתי, בדיוק כמו העכבר, הטראקפאד מפעיל את סמן, זה לא משנה שהוא מופעל ע"י האצבעות. אין את אפקט האצבע השמנה. הוא מתפקד בתור מסך מגע פרופר רק כשמדובר במחוות, אבל בהקשר הזה אי אפשר להשוות אותו לעכבר או לעט הדיגיטלי כי המחוות שלהם בנויות אחרת (לפחות של העכבר, לא יודע אם יש מחוות בוואקום). או במילים אחרות, השפיץ נשאר השפיץ.

המגי'ק טרפקד החדש של אפל

ישי כהן: לגבי נושא הדיוק, אנחנו כבר לא שמים לב, אבל העכבר שלנו מדייק לפי מרכז כף היד שלנו. נסו לדמיין לצייר עיגול עם מרכז כף היד שלכם. שיא הדיוק שלנו הוא באצבע המורה, ובצורה משעשעת לא העכבר, ולא הסלולארים עם המקלדות, משתמשים בעניין. מחקר שקראתי בזמן התיזה שלי הראה שיפור שווה ערך לעשרת אלפי שנות אבולוציה שרירי האגודל ויכולת הדיוק שלו אצל הדור הצעיר.זאת בעקבות השימוש במשחקי טטריס וקינגקונג למינהם, ובעקבות השימוש בסלולארי (הדור הקודם). כשהוציאו לשוק את הסלולארי, המטאפורה הייתה של מכשיר קשר, לא של טלפון, ולכן לא הייתה חוגה כפי הנהוג באותם זמנים.כפתורי המספרים היו שם כדי להכניס מספרי קודים. אם היו יודעים שזה לחיוג מספרים, אף אחד מאיתנו לא היה מאשר את זה. אף ארגונום לא היה מצדד בשימוש באגודל.אפילו אגרונומים היו מגחכים. אבל זה התחיל וכבר אי אפשר היה לעצור את זה. לקח לזה משהו כמו 30 או 40 שנה, וזה הפך לנורמה שאף אחד לא מפקפק בה.

מה אתם חושבים?

מה דעתכם על המג'יק טרקפד? יחליף את העכבר או לא? מה אתם חושבים על הדעות שהוצגו פה? נשמח מאוד לשמוע.

כתבות בנושאים דומיםתגובות

2 תגובות לכתבה

כתיבת תגובה

לא יוצג בשום מקום

לא חובה

רוצים שהתמונה שלכם תופיע עם התגובה? העלו אותה ל-Gravatar.

שלח