בית  >  כתבות  > חוויית משתמש באתרי עמוד אחד

חוויית משתמש באתרי עמוד אחד

עירית קיי ויניב שריג, 27/10/2011. אין תגובות.

אי אפשר לגלוש באינטרנט בזמן האחרון מבלי להיתקל בצורה כזאת או אחרת בטרנד הלוהט של אתרי עמוד אחד. אתרי עמוד אחד מדגימים חשיבה יצירתית ומעוררת השראה של מעצבים המוצאים שיטות שונות להכיל את כל מה שיש להם לומר בתוך מסגרת של עמוד אחד.

מספיק לי אחד, תודה

אתרי עמוד אחד אינם מתאימים לכל סוגי התכנים. אתר מכירות כמו amazon  יתקשה להעביר בצורה שימושית את הכמות האדירה של התוכן הקיים בו בדף אחד. באופן טבעי, אתרי פורטפוליו הם דוגמה טובה לשימוש בעמוד אחד השומר על פשטות ואחידות עיצובית ומעניק לאתר שכבה נוספת של עניין. בניגוד למה שניתן לחשוב, הפשטות העיצובית מחייבת תכנון ומחשבה רבים בכדי להצליח לארגן את תוכן האתר באופן יעיל ושמיש עבור המשתמשים.

screenshot 2506  חוויית משתמש באתרי עמוד אחדניתן לראות עוד דוגמאות לאתרי פוטפוליו העושים שימוש בעמוד אחד כאן: http://onepagelove.com/category/portfolio

אמנם אתרי עמוד אחד נפוצים מאד כאתרי פורטפוליו, אך אל תטעו לחשוב שאתרי עמוד אחד מתאימים רק לאתרים פשוטים בעלי מעט תוכן. האתר של מכונית ה- smart בארצות-הברית מציג את הדגמים השונים של סידרת ה- smart, נתונים טכניים, נתונים על בטיחות הרכב, צבעים שונים, ועוד הרבה מידע שמוצג כולו בעמוד אחד המספק חווייה יוצאת דופן.

screenshot 2512  חוויית משתמש באתרי עמוד אחד

 

ניווט באתרי עמוד אחד

באופן טבעי, באתרי עמוד אחד, מנגנוני הניווט תופסים מקום מרכזי. כמעצבי חוויית משתמש, עלינו להבטיח שגולשים יוכלו לנווט באתר באופן אינטואיטיבי ולהגיע למידע אותו הם מחפשים. גישה אחת היא יצירת תפריט קבוע בראש הדף בדומה לאתרים המכילים מספר עמודים. תפריט כזה ניתן למצוא באתר של חברת  Cooper. העובדה שהאתר נמצא כולו על דף אחד נרמזת רק באופן בו הדפים השונים חתוכים, ומתגלה במלואה בתנועה של העמוד במעבר בין הפריטים השונים באתר.

החוויה האינטראקטיבית של התנועה בין החלקים השונים בדף מתעצמת בגלל היכולת של המשתמש לשלוט בכיוון התנועה על-ידי ניווט בין הפריטים השונים. אינטראקטיביות זו יכולה להוות גורם המעודד את המשתמש לשוטט ולגלות חלקים שונים של האתר.

screenshot 2514  חוויית משתמש באתרי עמוד אחד

גישה נוספת לניווט באתרי עמוד אחד היא גלילה מתמשכת החושפת תוכן שונה עם ההתקדמות בדף. התקדמות של יכולות פיתוח שונות כמו css3 ו-ajax מאפשרות לאתרי עמוד אחד להציג את התוכן בצורה חווייתית עבור המשתמש. שימוש ב- css3 ובעוגנים (anchor links) מאפשר לתת מראה שונה לכל חלק באתר. שימוש ב-javascript  וב-jQuery מאפשר תנועה "טבעית" של העמוד עם האצה והאטה בתוך הדף.

screenshot 2515  חוויית משתמש באתרי עמוד אחד

היכולת לשמור על מנגנון ניווט קוהרנטי באתרי גלילה מחייב התייחסות מיוחדת גם לתפריט. אתרים אחדים "מדביקים" את התפריט לראש הדף. אחרים "מקפיצים" את התפריט למקומו בתחילת הגלילה. גם מיקום של רכיבי ניווט בחלקים שונים של הדף היא דרך להתמודד עם האתגר. דוגמה נפוצה לכך היא הוספה של כפתור בתחתית הדף השולח חזרה לראש העמוד.

screenshot 2509  חוויית משתמש באתרי עמוד אחד

 

ספר לנו סיפור

אחד מתוצרי הלוואי של התנהגות אתרי עמוד אחד היא היכולת לספר לגולשים סיפור. זהו סיפור שיש לו התחלה והוא מתקדם על ציר הזמן. המבנה הסטנדרטי של אתרים מרובי דפים יוצר מודל מנטלי בו התוכן נמצא זה לצד זה והדפים השונים הם "בנים" של דף הבית. המודל הזה בא לידי ביטוי במפות אתר הנבנות כעצי מבנה בעלי היררכיה ברורה.

אתרי עמוד אחד שוברים את המודל הזה ומציעים, הן בהיבט הויזואלי-גראפי, והן מבחינת התוכן המוצג לגולש, סיפור אחד מתמשך. במקרה של אתר Beetle.de, הסיפור מתאים לסוג המוצר: רכב הנמצא בתנועה. במקרה של benthebodyguard.com, הסיפור מהווה מעין תסריט שימוש אפשרי המציג את הצורך בשימוש באפליקציה.

screenshot 2513  חוויית משתמש באתרי עמוד אחד

 

אתר benthebodyguard – אפליקציית סמארטפון להגנה על מידע.
screenshot 2518  חוויית משתמש באתרי עמוד אחד

 

משחקיות ואלמנט ההפתעה

אתרי עמוד אחד מאפשרים לגלות לנו תוכן תוך כדי השיטוט באתר. מה שנראה במבט ראשון כאתר מינימליסטי, מתגלה כאתר המגלה לנו תוכן רב בצורות חדשות ומענינות.

screenshot 2519  חוויית משתמש באתרי עמוד אחד

 

טעינה דינמית של תוכן

באתרים מרובי דפים, כל מעבר עמוד דורש לחיצה על קישור. באתרי עמוד אחד אין צורך לרענן את העמוד. כל התוכן נמצא כבר בעמוד (או מוטען לתוכן באופן דינמי). ניווט בתוך האתר מספק חווייה מיידית מכיוון שאין צורך להמתין לטעינה של דפים. אתר פייסבוק עושה שימוש בטעינה של מידע נוסף כאשר מגיעים לתחתית הדף. כך מצד אחד האתר יוצר חווייה המשכית, ומצד שני מפחית מהעומס על השרתים כאשר המידע נטען רק כאשר המשתמש זקוק לו. התנהגות זו של גלילה אינסופית וטעינת מידע דינמית היא דפוס שאנו רגילים לראות דווקא באפליקציות מובייל על-גבי סמארטפונים.

סיכום

לסיכום, אתרי עמוד אחד, בהיותם שונים בנוף האתרים הסטנדרטי, מציעים הזדמנות טובה לבידול גראפי ממתחרים ומהווים אתגר יצירתי למעצבים ומפתחים. שילוב של דמיון ויכולות פיתוח חדשות יכול לאפשר חוויה יוצאת דופן.

 

כתבות בנושאים דומיםתגובות

אין תגובות עדיין.

כתיבת תגובה

לא יוצג בשום מקום

לא חובה

רוצים שהתמונה שלכם תופיע עם התגובה? העלו אותה ל-Gravatar.

שלח