בית  >  כתבות  > אפילקציה משמחת: תקבולים/תשלומים

אפילקציה משמחת: תקבולים/תשלומים

מיטל שרון, 22/3/2011. 3 תגובות.

בכל פעם שאני מורידה אפליקציה לאייפון, אני מפתחת ציפייה קטנה. לא משהו חורץ גורלות, אבל כל אפליקציה חדשה היא הזדמנות לפיסת תוכנה שיכולה לשמח אותי, או להעשיר את הידע שלי או להקל לי על החיים במעט. הבעיה היא שבחנות של אפל יש כל כך הרבה זבל, שרוב הציפיות שלי נגמרות באכזבות. על כן, החלטתי לרכז במקום אחד את כל האפליצקיות שענו על הציפיות. האפליקציות שגרמו לי לשמוח. והפעם, Spending, שהיא אפליקציה לתיעוד הוצאות והכנסות.

מדד השמחה

🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

איך זה נראה?

מה משמח בזה

אפשר להגיד עלי דברים טובים, אבל חסכנית אינה אחד מהם. אני מוציאה כסף עשרות פעמים ביום, ואין לי שום זיכרון של זה אחר כך. בכל פעם שרציתי לחסוך כסף, נתקלתי באותה בעיה, שאולי היא שלי ואולי משותפת לרבים: אני מתאמצת מתאמצת ובסוף החודש מגיעה למסקנה שהוצאתי בדיוק את אותו סכום שהוצאתי בחודש שעבר, שבו לא התאמצתי כלל. עכשיו, זה לא בדיוק גורם לי להרגיש טוב עם עצמי, הטמטום הפיננסי הזה, אז פעם בכמה חודשים אני מחליטה לעשות עם זה משהו. ולעשות עם זה משהו אומר לתעד את ההוצאות שלי כדי להבין במה אני יכולה לחסוך. שיעור מבוא באלון גליות.

עד עכשיו, הניסיונות הסתכמו בלקחת פנקס – בטלפון או על נייר אמיתי – ולרשום מה הוצאתי. אבל פעם אחת הפנקס לא היה אתי. פעם אחרת לא הצלחתי להחליט האם אני אמורה לרשום כל מצרך שקניתי במכולת או שאני יכולה פשוט לכתוב מכולת 82.30. פעם נוספת דווקא התמדתי כמה ימים, אבל אז הגיע החשבון של כרטיס האשראי וגיליתי שיש מלא דברים בהוראות קבע, ולא היה לי שום רצון לתעד אותם אחד אחד. ובפעם רביעית הייתי ילדה טובה עד מאד, אבל הגיע סוף השבוע ורציתי לעשות סיכום ביניים, וגיליתי ששוב אני צריכה לעבוד אצל הפנקס.

אבל אז החלטתי לפנות לאייפון כדי שיעזור לי עם זה, וגיליתי את SpendingLite. היא עדיין גורמת לי לתיעוד די אובססיבי שאני לא מאוד טובה בו, אבל היא מועילה מאד בשני דברים בסיסיים: לוקח שתיים וחצי שניות להוסיף הוצאה, ויש גרפים די מגניבים בסופו של דבר, שאליהם אפשר לגשת בכל רגע נתון בחודש, כדי לעודד את עצמך על כך שאת פשוט בנאדם רציונלי לעילא.

הבחירה הממשקית הכי מפתיעה לטובה

אם היו מבקשים ממני לעשות אפליקציה לתיעוד הוצאות הייתי חושבת על כמה בעיות, וב-SpendingLite פתרו אותן באופן מרשים:

הנעה לפעולה – אפשר לחלק את קהל היעד לשלושה סוגים מרכזיים: אנשים שמתעדים את ההוצאות שלהם בעזרת דף ועט קלאסיים, אנשים שמתעדים את ההוצאות שלהם בעזרת כלים ממוחשבים ואנשים שלא מתעדים את ההוצאות שלהם. כדי שכל אחד מסוגי האנשים האלו ירוויח משימוש באפליקציה, היא צריכה לעשות דבר אחד מרכזי: לאפשר הוספה קלה של הוצאה ו/אוהכנסה. כאן עשו את זה בעזרת שתי החלטות:

  • כפתורים גדולים להוצאה או הכנסה – הכפתורים מופיעים בראש העמוד הראשי של האפליקציה וקשה לפספס אותם.
  • ממשק נוח לעריכת הוצאה/הכנסה – הממשק מצריך מהמשתמש להקליד את סכום ההוצאה/הכנסה בלבד. כל היתר נעשה באמצעות בחירה מרשימה מוכנה מראש. כך הופכת פעולת העריכה למהירה ביותר ולהכי פחות מנג'סת.

חלוקה לקטגוריות – על מנת שתיעוד הוצאות יהיה בעל ערך של חיסכון הוא צריך לאפשר למשתמש לנתח את ההוצאות שהוציא, וכדי לבצע את הניתוח יש לקבץ את ההוצאות לקטגוריות, שעליהן אפשר יהיה לחשוב. ב-SpendingLite חילקו את ההוצאות לקטגוריות נוחות, ובתוך כל קטגוריה הוסיפו קטגוריות משנה, כך שאפשר יהיה לדייק בתיעוד מבלי לטרוח יותר מדי. כך, למשל, אם הוצאתי במכולת 82.30, אני מוסיפה את ההוצאה תחת Food>Groceries ויודעת ששם יצטברו כל הוצאות המכולת שלי, ואוכל להשוות אותן הוצאות המסעדות שלי תחת Food>Resourant ולדעת שאמנם אני לא מוציאה הרבה על אוכל, אבל היחס בין הכסף שאני מוציאה במכולת לבין הכסף שאני מוציאה במסעדות הוא לגמרי מושחת.

בנוסף, הגרסה המלאה של האפליקציה מאפשרת הוספת קטגוריות אישיות, כך שאם אני מוציאה פעמיים בשבוע חמישי םשקלים על רכישת מתנות באינטרנט, אוכל להוסיף את זה כקטגוריה שאותה אוכל להשוות ביני לבין עצמי לאורך זמן.

חלוקה לסוגי הוצאות – אפשר לחשוב על שני סוגי הוצאות מרכזיים: הוצאה חד פעמית והוצאה שחוזרת על עצמה באופן קבוע וידוע מראש. כדי לנתח באמת את ההוצאות שלך עליך לקחת בחשבון את שני הסוגים. באפליקציה הזאת מאפשרים למשתמשים להוסיף באופן נוח הוראות קבע ותשלומים חוזרים שונים. כפתור קטן של No Repeat לוקח לרשימה מוכנה מראש: Not Repeat, Daily, Weekly, Biweekly, Monthly, Bimonthly, Quarterly and Yearly. כך נחסף ממך הצורך להכניס בכל יום או שבוע או חודש הוצאות שאתה יודע מראש שתוציא אותן. זה מועיל באמת אם משתמשים באפליקציה לאורך זמן.

דו"חות – כמה הוצאת השבוע? כמה הוצאת החודש? כמה הוצאת על אוכל? כמה הוצאת על מסעדת לעומת כמה הוצאת במכולת? כמה הוצאת במזומן לעומת כמה הוצאת בכרטיס אשראי? כמה אחוזים מההוצאות שלך היו על המכונית? מה היתרה שלך כרגע? כל אלו דו"חות שאפשר להגיע אליהם באפליקציה, ונותנים תמונת מצב טובה למדי לחוסכת המשתדלת. בגרסה המלאה, אפשר אפילו להוריד את הדו"חות האלו לאקסל, כדי לעשות שם עבודת ניתוח טובה יותר.

מה בכל זאת אפשר היה לעשות טוב יותר?

יש כמה קטגוריות נפוצות למדי שחסרות באפליקציה כמו שכר דירה, אבל לדבר עליהן זו סתם התקטננות. מה שכן, היה יכול להיות נחמד אם היו באפליקציה התרעות על חריגה. בנאדם היה יכול לקבוע כי הוא רוצה להוציא על בגדים החודש רק כך וכך שקלים, והאפליקציה הייתה נצבעת כולה אדום מזעזע ברגע שהוא היה חורג מהסכום שהקציב לעצמו. זה הפיצ'ר ריקווסט שלי לפעם הבאה בבקשה.

הפרטים הקטנים:

שם: SpendingLite

מחיר: חינם (גרסה מלאה: $2.99)

אתר: appcheer.com או קישור ישיר להורדה

כתבות בנושאים דומיםתגובות

3 תגובות לכתבה

כתיבת תגובה

לא יוצג בשום מקום

לא חובה

רוצים שהתמונה שלכם תופיע עם התגובה? העלו אותה ל-Gravatar.

שלח