בית  >  כתבות  > אנשי צוות המגלים עניין בחוויית משתמש – ברכה או קללה?

אנשי צוות המגלים עניין בחוויית משתמש – ברכה או קללה?

אמיר דותן, 14/6/2011. 5 תגובות.

עבודה על פרוייקט כאיש חוויית משתמש היא פעמים רבות שיתופית ונעשית כחלק ממערך מקצועי הכולל מנהל מוצר, מנהל צוות פיתוח, מנהל פרוייקט, צוות בקרת איכות, איש ניהול תוכן, צוות שיווק, צוות משפטי, מעצב ממשק וצוות הפיתוח שאמון על בניית המוצר. העבודה בכור ההיתוך המקצועי הזה יכולה להיות לא פשוטה, מאתגרת עם הרבה פוליטיקות ודיעות מתנגשות הנובעות בין השאר מפרספקטיבה מקצועית וסדרי עדיפויות שונים.

מידי פעם נתקֶל באנשי מקצוע שונים בפרוייקט שיביעו עניין בעיצוב חוויית משתמש ויעידו על עצמם שהם סוג של אנשי חוויית משתמש "בארון" ומכירים למשל את עשרת עקרונות השמישות של ג'ייקוב נילסן ומודעים למגבלות הזכרון האנושי. האם זהו מצב מבורך שיקל על העבודה שלנו או קוץ שיגרום ללחץ דם גבוה?


cc by jcarter

עיצוב ממשק – לכל אחד תמיד תהיה דיעה

כאשר התחלתי את דרכי המקצועית לפני 12 שנה כפלאשיסט בחברת עיצוב אתרים הבנתי מהר מאוד שלכל אחד יש דיעה על עיצוב ממשק ומשפטים כמו "למה שלא תשים את הכפתור שם?" ו-"אולי התפריט צריך להיות בצד?" נאמרו מאחורי הכתף שלי על ידי כל מי שרק עבר בסביבה והעיף מבט בנעשה על מסך המחשב שלי. לכולם חוץ מהשומר בכניסה לבניין היתה דיעה על עיצוב הממשק מעצם העובדה שהם השתמשו בממשקים, ולאו דווקא מכיוון שהם ראו בעצמם מומחי ממשק. מנגד, אף אחד שלא היה מתכנת לא העיר למישהו שכתב קוד שהפונקציה שלו לא גמישה מספיק או ביקר את לוח הזמנים של מנהלת הפרוייקטים באותה קלות ובטחון שמישהו תרם דיעה בכל מה שנוגע לממשק.

"חוויית משתמש? – זה מאוד מעניין!"

העיסוק הרב-תחומי והמגוון בחוויית משתמש מושך אליו אנשי מקצוע מרקעים שונים וגם מי שלא עובר הסבה מקצועית פעמים רבות מגלה עניין רב בכל מה שקשור לנקודת התפר המרתקת בין אנשים וטכנולוגיה – הממשק. יש כיום תכנים רבים ברשת מהם ניתן לטעום וללמוד דברים שונים על חוויית משתמש, והתכנים הללו רלוונטים ומעניינים קשת רחבה של אנשי מקצוע איתם עובד איש חוויית המשתמש. התוצאה היא היכרות ומודעות עם התחום שלנו שיכולה להיות מבורכת או בעייתית.

מכיוון שהממשק הוא המוצר מבחינת קהל המשתמשים הרחב, זה בלתי נמנע שכל מי שמעורב בפרוייקט יחווה דיעה. כל זה טוב ויפה אך יכול להיות בעייתי כאשר גבולות גזרת האחריות המקצועית של איש הממשק נרמסים והוא מוצא את עצמו במאבקים מהסוג שאנשי מקצוע אחרים לא צריכים להתמודד איתם. תחום חוויית המשתמש מעניין ומאוד נגיש ולכן הטענה המרכזית שלי היא ש"פלישה" למרחב האחריות המקצועית שלנו יותר קלה בהשוואה למקצועות אחרים. האם נתקלתם לדוגמא אי פעם במעצב ממשק שקרא מאמר על תיכנות מונחה אובייקטים והחליט שזה מאפשר לו לבקר קוד שמתכנת כתב? האם יותר לגטימי וקל לבקר עבודת איפיון ממשק מאשר תחומים אחרים? תהיה התשובה אשר תהיה, זהו לדעתי המצב בשטח איתו צריך להתמודד לפעמים.

זה רק טבעי שאנשים מתחומים מקצועיים שונים איתם אנו עובדים יהפכו את העניין בחוויית משתמש לתחביב וירגישו לדוגמא, בצדק או שלא, שהם מודעים לתהליך הקוגנטיבי הכרוך במילוי טופס הרשמה וההשלכות שלו על איפיון הטופס כי הם קראו מספר מאמרים בנושא ושמעו הרצאה בכנס. זאת יכולה להיות מתכנתת שמקבלת איפיון של טופס וחושבת שישנו עימוד שמיש יותר או איש בקרת איכות שמבקר את הניווט בגלל מאמר שהוא קרא פעם על כיוון תנועת העיניים. איני טוען לרגע שיש פסול בכך שאנשי מקצוע שונים מגלים עניין ובקיאות בתחום שפעמים רבות קשור בצורה ישירה או עקיפה לתחום ההתעסקות שלהם, אך בפועל זה יכול להקשות מאוד על עבודת מומחה הממשק שיכול למצוא את עצמו ניצב מול ביקורת המגובה כביכול בחומר תיאורטי, "הגיון בריא" או שניהם.

ברכה

כאשר אנו מגלים שאחד מאנשי המקצוע איתם אנו עובדים הוא איש חוויית משתמש "בסתר" זה יכול להיות נהדר מכיוון שאנו יודעים שהוא שותף לסדרי העדיפויות שלנו וכמונו, מודע לחשיבות של עיצוב שמיש והתחשבות ביכולות, המגבלות והסביבה בה אנשים ישתמשו במוצר. אנו יודעים שאנו יכולים להשתמש בטיעונים והוכחות שלא יהיו לחלוטין זרים ויכולים להוות בסיס לדיאלוג מקצועי.

קללה

החיוכים יכולים להיעלם מהר מאוד ברגע שתגלו שאותו איש מקצוע שיש לו עניין בתחום העיסוק שלכם, מערער ומטיל ספק בהחלטות שלכם בצורה שפוגעת במוניטין ובעבודה שלכם. לעיתים נוצר מצב בו לא ברור שחרף הדיעות הלגטימיות של אנשים מסביב, המילה האחרונה היא במידה רבה שלכם ואתם מוצאים את עצמכם במאבקים בהם אתם מנסים להצדיק את ההחלטות שלכם מול אנשים נוספים בפרוייקט מעבר לאלה שאתם חייבים להם דין וחשבון כמו הלקוח ומנהל המוצר. זאת הנקודה בה נכנס הנושא של ניהול הפרוייקט, הדינמיקה בין האנשים, התפקיד של מנהל הפרוייקט בשמירה על האיזון והאווירה, אך בשורה התחתונה, מכיוון שלכל אחד יש דיעה בנושא ממשק, איש חוויית המשתמש יכול למצוא את עצמו במצב בו, בניגוד לאנשי מקצוע אחרים בפרוייקט, הוא צריך להילחם על גזרת האחריות שלו.

אנשים אשר מרגישים שהדיעה שלהם בנוגע לממשק שוות ערך ומשקל לזאת של מומחה הממשק שוכחים בקלות שההחלטות של המומחה מבוססות הרבה פעמים על נסיון, עבודת מחקר, ידע תיאורטי נרחב וביסוס דרישות מול בעלי עניין כגון הלקוח והמשתמשים. עקרונות שמישות ותאוריה הם דבר אחד, אך בעבודה בשטח וים המגבלות והאילוצים בו אנו מנווטים כל יום מחייבים אותנו לקבל החלטות שאי אפשר להצדיק בדו-קרב אינטלקטואלי יבש. לעיתים מספיק לשלוף משפט כמו:"זה מבוסס על שיחות עם הלקוח והמשתמשים – ככה הם עובדים וזה מה שהוא רוצה." בשביל לצנן את התלהבות היתר שיכולה להיות מהולה בחוסר כבוד מקצועי מצד "החובבן".

לסיכום – עבודה עם אנשים

בסופו של דבר מדובר בדינמיקה הכרוכה בעבודה עם אנשים ופעמים רבות חיכוכים הם בלתי נמנעים. חשוב לא להיות רגישים יתר על המידה אך גם להכיר בכך שישנם אנשים שלא יהיו רגישים מספיק לעובדה שבאותה מידה שהם מומחים בתחומם, איש חוויית המשתמש הוא הסמכות המקצועית בכל הקשור לממשק ומעבר לכך, מי שאמון על הקשר עם בעלי העניין השונים ולכן העבודה שלו אינה מתבססת רק על ספרות מקצועית. בנוסף, הוא איש המקצוע שיהיה צריך לתת את הדין וחשבון וזה יהיה יותר ויותר קשה ככל שאנשים אחרים יתערבו, יטילו ספק ולא נדיר שישנו דברים על דעת עצמם כי למשל הם לא חושבים שהאיפיון לוקח בחשבון את חוק פיטס.

מכיוון שממשק הוא תוצר ויזואלי, מוחשי ומוכר מאוד סביר להניח שלכל אחד (כולל השומר בכניסה) תהיה דיעה. זאת המציאות והיא לא תשתנה, אך חשוב לראות כיצד מבטיחים שהעניין שקולגות מגלים בתחום שלנו לא יוביל למאבקים מתישים שעלולים לפגוע מעבר לבריאות גם באיכות התוצר, התקציב ולוחות הזמנים.

כתבות בנושאים דומיםתגובות

5 תגובות לכתבה

כתיבת תגובה

לא יוצג בשום מקום

לא חובה

רוצים שהתמונה שלכם תופיע עם התגובה? העלו אותה ל-Gravatar.

שלח